Na italském trhu se můžeme ještě setkat s „Gorgonzola bianco“, což je v podstatě Gorgonzola dolce coby mladý sýr s velmi mírným žilkováním, či úplně bez žilkování. Razancí zralosti se velmi podobá v ČR tolik oblíbené mladé, mírně prozrálé Nivě. Konzumace mladých modrých sýrů je ve světě zcela běžnou záležitostí. Češi nejsou až tak trapní a Niva není méněcenný sýr.
V tomto propagačním dokumentu je velmi dobře vidět rozdíl mezi variantou dolce a picante.
Základní informace o sýru
Pro potěchu oka trochu o sýru Gorgonzolla z videa na stránkách Igor a také následující video
- Připravíme si mléko (pasterujeme na 65 °C)
- Připravíme si mezofilní kulturu a plísňové kultury (rozmícháme v malém množství mléka o teplotě 28–36 °C). Některé receptury uvádějí směs mezo a termofilních kultur.
- Přidáme chymosinové syřidlo (a chlorid vápenatý) 28–36 °C, musí trvat nejméně 40 min.
- Zkoagulované mléko nakrájíme na velikost rýže až kukuřice a necháme odtéci část syrovátky.
- Sýřeninu vkládáme do forem a necháme formovat, čímž odteče další syrovátka.
- Sýry odpočívají při 20–22 ° C s 90–95% relativní vlhkostí po dobu 3–4 dnů
- Sýry solíme nasucho (2–2,5 %) po dobu několika dnů, mezi solením odpočívají při 18–24 °C.
- Zrání sýrů při 1–7 °C a relativní vlhkosti 85–100 % min. Sladká verze 50–150 dní, pikantní verze 80–270 dní,pikantní malá 60–200 dní
- Když je sýr 3–4 týdny starý, propíchneme ho velkou kovovou jehlou o průměru 5–6 mm, propichujeme z obou plochých stran.
- Při domácí výrobě sýru ve stylu Gorgonzoly, je nutné respektovat zcela konkrétní výrobní kroky dané přesně pro tento sýr. Jinak se i při použití totožných kultur jako originál mlékárna, dopracujeme k naprosto odlišnému sýru a ne sýru podobajícímu se právě Gorgonzole.
Připravíme si
- Mléko výhradně plnotučné kravské z jednoho dojení, pasterujeme při 65 °C
- kulturu mezofilní (Lactococcus cremoris + Lactococcus lactis + penicillium roqueforti a penicillium glaucum (směs), pokud nedisponujeme penicillium glaucum, vystačíme si s penicillium roqueforti)
- syřidlo (doba koagulace 25 min) a také chlorid vápenatý
- formu
- Žádné zvláštní podmínky pro výrobu nejsou potřeba. Úplně si vystačíme s pokojovými teplotami a nějakou běžnou novodobější ledničkou (u muzeálních ledniček si s teplotami nejsem jistá). Ledničkové teploty při výrobě a zrání: 6 – 8°C, 8 – 10°C a 2 – 7°C.
Výrobní postup
1. Příprava mléka
Mléko vždy pouze z jednoho dne nalijeme do hrnce a pasterujeme na 65 °C, okamžitě zchladíme na 32 °C (rozsah je 28–36 °C) (chladíme např. ve studené vodě ve dřezu, vodu 1x vyměníme, mlékem mícháme). Jakmile máme takto připravené mléko, můžeme přistoupit k očkování kulturou.
Není vhodné vyrábět sýr ve stylu Gorgonzoly z menšího množství než 10 l mléka. A i to je spíš za hranou než na hraně. Lépe z 15 l, ještě lépe z 20i l. Při takto malém množství musíme počítat s tím, že právě textura a žilkování nemusí být totožné jako u sýrů předpisové velikosti (zrno se při plnění bude sesedávat jinak + následný vývoj při procesu zrání). Kdo má vlastní mléko a podmínky k výrobě, může tedy třeba naráz vyrábět z 50 l, dalo by se hovořit o ideálním stavu.
Zrovna u tohoto sýru by nemusel být ani problém sýřit v několika hrncích, vzhledem k tomu, že se zrno již nedohřívá, ani nijak zuřivě nemíchá.
2. Očkování mléka
Kultury:
- mezofilní kultura MA 14 nebo flora Danica (Lactococcus cremoris, Lactococcus lactis)
- penicillium roqueforti PR + penicillium glaucum (směs) (PR G1, G2, G3 od Hansena) nebo (CHOOZIT P. roqueforti CB2,
- CHOOZIT P. roqueforti PS). Nejsem si jistá střední proteolytickou aktivitou u kultur od Coquard, pokusím se zjistit.
- některé receptury uvádějí směs mezo a termofilních kultur (např. firma Igor, viz video, na svých stránkách uvádějí, že používají ST + LB (streptococcus + bulgaricus).
Obvykle jsou uváděny Penicillium glaucum a vhodné kmeny Penicillium Roqueforti. Někde používají směs, někde pouze PR.
Zásadní je, vzhledem k tomu, že se jedná o „měkký modrý sýr“, abychom použili spíš „rychlé kmeny“ (rychlé obrůstání), ale spíš se středním stupněm proteolýzy. Není úplně jedno, jakou kulturu použijeme ve stylu: „Je to modrý nebo zelený, šup tam s tim!“.
3. Sýření mléka
Po skončení uvedené doby zkontrolujeme teplotu – měli bychom sýřit v rozmezí teplot 28–36 °C. Přidáme chlorid vápenatý v množství 6 ml a přidáme tolik syřidla, aby mléko zkoagulovalo za 25 min. (DOP uvádí 40 min, ovšem řiďme se novějším trendem ve výrobě, tedy 25 min).
4. Krájení
Sýřeninu nakrájíme na cca 0,5 x 0,5 cm (lískový oříšek) a počkáme cca 5 min.
8. Formování
Sýřeninu vložíme do gastronádoby, pokud nemáme, můžeme i např. do dřezu vyloženého modrou plachetkou a vytvoření lůžka, aby sýřina odkapávala a nepřilepila se ke dnu, viz obr. č. 1 a necháme odkapávat v mísnosti o teplotě 18–20 °C (velmi důležitá část výroby, prosím nepodcenit) po dobu 50–70 min a každých 30 min otáčíme celé pláty, kusy sýřeniny, aby mohla lépe odkapávat syrovátka, viz. obrázek č. 3–5.
Poté pláty sýřeniny naskládáme do formy a otáčíme každé 2 h (uvnitř formy). Takto formujeme po dobu 24 h. Sýry nelisujeme, potřebujeme zrno, které není uprostřed příliš –utažené.
Poté umístíme do prostoru o teplotě 6–8 °C na dobu dalších 24 h.
Poslední odpočinek na dalších 24 h je určen pro teplotu 18–24 °C, 85-90% u varianty Sladká (dolce) Gorgonzola.
Poslední odpočinek na dalších 5–7 dní je určen pro teplotu 18–24 °C, 85-90% u varianty Pikantní (piccante) Gorgonzola.
10. Solení
Sýry solíme zásadně nasucho množstvím soli cca 2–2,5 % z objemu mléka. Solíme v místnosti o teplotě 18–24 °C a po nasolení umístíme ke zrání.
11. Zrání
Obecně necháváme sýry zrát při 1–7 °C a relativní vlhkosti 85–100 % min, Fundamental cheese science doporučuje po nasolení uložit sýry do teploty 10–12 °C na 14 dní a poté uložit do teploty 9–12 °C a Inka doporučuje následující:
Poté použijeme jehlici k děrování sýru.
Dále ponecháme při teplotě 8 – 10 ° C, 80 % po dobu 7 dní.
Opět děrujeme sýr.
Otáčíme každých 10 dní a necháváme při 4–6 °C a 85 % po dobu 30 dní a povrch kartáčujeme solí a vodou.
Inky sýr z modrou plísní z první poloviny září 2016, vyroben ve stylu Gorgonzola Dolce.
Sýr je opravdu nasládlé chuti (dolce) v kontrastu s typickou příchutí Penicillium roqueforti, může mít tedy eventuálně až lehce hořkomandlový nádech. Konzistence je krémová, snadno roztíratelná. Vzhledem k tomu, že byl sýr z důvodu snazšího krájení cca 1 den v lednici při nízké teplotě, není na fotografiích krémovitost až tak patrná, ale maže se jako taveňák.
Nakonec rozdíl mezi modrými sýry, tabulka z knihy Cheese: Chemistry, Physics and Microbiology: Major Cheese Groups
% moisture – procento vlhkosti
% fat – procento tuku
% protein – procento bílkovin
Zdroje:
- Artisan make cheese at home
- Home cheese making
- Gorgonzola DOP
- Fundamental cheese science
- Inka – fórum
O Gorgonzole je také možné získat informace z článku Ing. Jiřího Kopáčka a také mrknout na recepturu do knihy Domácí mlékař.
Nakonec galerie sýrů podle této receptury od Romany Wolfové
1.2.2018 at 21:20
Výroba je vlastně podobná jako u farmáře. Většinou nepasterizuji mléko ( mám z ověřeného zdroje). Je na tento sýr pasterizace nutná?
1.2.2018 at 21:23
Nedopatřením se mi komentář objevil 2x. Klárko, prosím, smažte jeden. Mne to nepouští to udělat.
Děkuju Romča
2.2.2018 at 7:06
Romano, pasterizace ano, je uváděna jako nutná v tomto případě. Poté aktualizuji recept po noční intervenci Inky, přidávám i její fotografie výroby a přidávám tedy především recept z praxe, který se mírně liší od Gorgonzola DOP, především délkou sýření a poté zráním – mění se markantně teploty při zrání – viz článek.
2.2.2018 at 14:38
Jak dlouho, prosím, nechat zrát kultury?
2.2.2018 at 14:57
Blue cheese obecně mají 6,5–6,2 pH, takže tak dlouho, aby mléko dosáhlo této kyselosti. Otázka je, jaké pH má mléko, které používáte a jaká to bude kultura. Pokud byste použila například Danicu a měla běžně ošetředné chlazené mléko, tak to při 32 °C bude trvat cca 4 hodiny.
29.8.2023 at 9:43
No, nestačím se divit, vy opravdu dokážete překvapit, Katka