Gorgonzola

Ráda bych zde uvedla recepturu na sýř Gorgonzola podle vlákna Inky ve fóru  a také podle Gorgonzola DOP.  Přidávám také fotky sýrů Inky a podrobný návod podle Alessandra Sozzi a Renato Bertolassi, ze kterého vychází i Inka, ale přidávám i informace z dokumentu Gorgonzola DOP, které se mírně liší. Podle mého názoru je důležité řídit se především návodem, který je běžný v současné praxi a to je právě ten zde uvedený (samozřejmě, jako u mnoha sýrů, v domácích podmínkách, s výběrem našich kultur mléčného kysání a PR se dostaneme především k sýru typu Gorgonzola).
Pokud mluvíme o sýru Gorgonzola, mluvíme o modrém italském sýru „par excellence“. Tento sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkké těsto s modrozelenou nebo šedomodrou plísní, která dává sýru naprosto jasný charakter. Obsah tuku je roven nebo vyšší 48 %. Gorgonzola se vyrábí tradičním způsobem – je očkována plísní penicillium roqueforti a je solená  nasucho. Vznik tohoto sýru není zcela přesně známý, jeho jméno se odvozujem od městečka Gorgonzola, ležícího poblíž města Milán, které se před mnoha staletími stalo důležitým centrem pro výměnu dobytka.
Gorgonzola pochází z Itálie, z kraje Peimont, Lombardie. Gorgonzola patří mezi nejznámější a také nejnáročnější sýry v Itálii. Je velmi oceňována také v zahraničí a samozřejmě dochází i k prodeji sýrů s názvem Gorgonzola, které ovšem Gorgonzolou nejsou. Pravou Gorgonzolu v současné době vyrábí asi 60 mlékáren, od nejmenších – rodinných podniků, až po velké průmyslové giganty. Je to sýr, který potřebuje lidskou ruku a značné znalosti při výrobě.
Gorgonzola vyrábí ve variantě „měkké“ a  nemá tolik zelenomodrých kaveren jako třeba některé typy francouzských sýrů Fourme či ovčí Roquefort.
Gorgonzola má válcovitý tvar a typy tohoto sýru známe tři:
Sladká Gorgonzola
Vyrábí se pouze ve velké formě a zraje minimálně 50 dní. Má roztíratelné těsto, je mléčně bílá a nemá tak zásadní mramorování a nepříliš agresivní chuť, je mírně kořenitá, někdy s mírně hořkým douškem na konci. Tento typ je velmi používám v kuchyni (saláty, dresingy, na těstoviny). Vyrábí se o hmotnosti 9–13,5 kg. Vyrbábí se ve formě o ø 20 – 32 a výšce 13 cm.
 Pikantní a malá pikantní Gorgonzola
Sýr vyráběný ve velké formě (9–13,5 kg), zrající minimálně 80 dní nebo v malé formě (5–9 kg), zrající minimálně 60 dní. Těsto  má barvu žluté slámy a má bohaté mramorování, velmi intenzivní a trochu agresivní chuť. Tato výrazná chuť dominuje a stejně tak cítíme znatelnou hořkou tečku. Těsto je kompaktní, poměrně měkké, elastické, dobře rozpustné. 
Používá se jako vynikající stolní sýr – často spojený se sladkým a zralým ovocem, nebo medem, džemy
a hořčicí – ale je také důležitou složkou v teplé kuchyni.

Na italském trhu se můžeme ještě setkat s „Gorgonzola bianco“, což je v podstatě Gorgonzola dolce coby mladý sýr s velmi mírným žilkováním, či úplně bez žilkování. Razancí zralosti se velmi podobá v ČR tolik oblíbené mladé, mírně prozrálé Nivě. Konzumace mladých modrých sýrů je ve světě zcela běžnou záležitostí. Češi nejsou až tak trapní a Niva není méněcenný sýr.

V tomto propagačním dokumentu je velmi dobře vidět rozdíl mezi variantou dolce a picante.

Základní informace o sýru

kráva
Druh mléka
Sýření

 

zelenáPro potěchu oka trochu o sýru Gorgonzolla z videa na stránkách Igor a také následující video


  1. Připravíme si mléko (pasterujeme na 65 °C)
  2. Připravíme si mezofilní kulturu a plísňové kultury (rozmícháme v malém množství mléka o teplotě 28–36 °C). Některé receptury uvádějí směs mezo a termofilních kultur.
  3. Přidáme chymosinové syřidlo (a chlorid vápenatý) 28–36 °C, musí trvat nejméně 40 min.
  4. Zkoagulované mléko nakrájíme na velikost rýže až kukuřice a necháme odtéci část syrovátky.
  5. Sýřeninu vkládáme do forem a necháme formovat, čímž odteče další syrovátka.
  6. Sýry odpočívají při 20–22 ° C s 90–95% relativní vlhkostí po dobu 3–4 dnů
  7. Sýry solíme nasucho (2–2,5 %)  po dobu několika dnů, mezi solením odpočívají při 18–24 °C.
  8. Zrání sýrů při 1–7 °C a relativní vlhkosti 85–100 % min. Sladká verze 50–150 dní, pikantní verze 80–270 dní,pikantní malá  60–200 dní
  9. Když je sýr 3–4 týdny starý, propíchneme ho velkou kovovou jehlou o průměru 5–6 mm, propichujeme z obou plochých stran.
  10. Při domácí výrobě sýru ve stylu Gorgonzoly, je nutné respektovat zcela konkrétní výrobní kroky dané přesně pro tento sýr. Jinak se i při použití totožných kultur jako originál mlékárna, dopracujeme k naprosto odlišnému sýru a ne sýru podobajícímu se právě Gorgonzole.
 zelená

Připravíme si

  • Mléko výhradně plnotučné kravské z jednoho  dojení,  pasterujeme při 65 °C
  • kulturu mezofilní  (Lactococcus cremoris + Lactococcus lactis + penicillium roqueforti a penicillium glaucum (směs), pokud nedisponujeme penicillium glaucum, vystačíme si s penicillium roqueforti)
  • syřidlo (doba koagulace 25 min) a  také chlorid vápenatý
  • formu
  • Žádné zvláštní podmínky pro výrobu nejsou potřeba. Úplně si vystačíme s pokojovými teplotami a nějakou běžnou novodobější ledničkou (u muzeálních ledniček si s teplotami nejsem jistá). Ledničkové teploty při výrobě a zrání: 6 – 8°C, 8 – 10°C a 2 – 7°C.

zelená

Výrobní postup

1. Příprava mléka

Mléko vždy pouze z jednoho dne nalijeme do hrnce a pasterujeme na 65 °C, okamžitě zchladíme na 32 °C  (rozsah je 28–36 °C) (chladíme např. ve studené vodě ve dřezu, vodu 1x vyměníme, mlékem mícháme). Jakmile máme takto připravené mléko, můžeme přistoupit k očkování kulturou.

Není vhodné vyrábět sýr ve stylu Gorgonzoly z menšího množství než 10 l mléka. A i to je spíš za hranou než na hraně. Lépe z 15 l, ještě lépe z 20i l. Při takto malém množství musíme počítat s tím, že právě textura a žilkování nemusí být totožné jako u sýrů předpisové velikosti (zrno se při plnění bude sesedávat jinak + následný vývoj při procesu zrání). Kdo má vlastní mléko a podmínky k výrobě, může tedy třeba naráz vyrábět z 50 l, dalo by se hovořit o ideálním stavu.
Zrovna u tohoto sýru by nemusel být ani problém sýřit v několika hrncích, vzhledem k tomu, že se zrno již nedohřívá, ani nijak zuřivě nemíchá.

2. Očkování mléka

Kultury:

  • mezofilní kultura MA 14 nebo flora Danica (Lactococcus cremoris, Lactococcus lactis)
  • penicillium roqueforti PR + penicillium glaucum (směs) (PR G1, G2, G3 od Hansena) nebo (CHOOZIT P. roqueforti CB2,
  • CHOOZIT P. roqueforti PS). Nejsem si jistá střední proteolytickou aktivitou u kultur od Coquard, pokusím se zjistit.
  • některé receptury uvádějí směs mezo a termofilních kultur (např. firma Igor, viz video, na svých stránkách uvádějí, že používají ST + LB (streptococcus + bulgaricus).

Obvykle jsou uváděny Penicillium glaucum a vhodné kmeny Penicillium Roqueforti. Někde používají směs, někde pouze PR.
Zásadní je, vzhledem k tomu, že se jedná o „měkký modrý sýr“, abychom použili spíš „rychlé kmeny“ (rychlé obrůstání), ale spíš se středním stupněm proteolýzy. Není úplně jedno, jakou kulturu použijeme ve stylu: „Je to modrý nebo zelený, šup tam s tim!“.

3. Sýření mléka

Po skončení uvedené doby zkontrolujeme teplotu – měli bychom sýřit v rozmezí teplot 28–36 °C. Přidáme chlorid vápenatý v množství 6 ml a přidáme tolik syřidla, aby mléko zkoagulovalo za 25 min. (DOP uvádí 40 min, ovšem řiďme se novějším trendem ve výrobě, tedy 25 min).

4. Krájení

Sýřeninu nakrájíme na cca 0,5 x 0,5 cm (lískový oříšek) a počkáme cca 5 min.

8. Formování

Sýřeninu vložíme do gastronádoby, pokud nemáme, můžeme i např. do dřezu vyloženého modrou plachetkou a vytvoření lůžka, aby sýřina odkapávala a nepřilepila se ke dnu, viz obr. č. 1  a necháme odkapávat v mísnosti o teplotě 18–20 °C (velmi důležitá část výroby, prosím nepodcenit)  po dobu 50–70 min a každých 30 min otáčíme celé pláty, kusy sýřeniny, aby mohla lépe odkapávat syrovátka, viz. obrázek č. 3–5.

Poté pláty sýřeniny naskládáme do formy a otáčíme každé 2 h (uvnitř formy). Takto formujeme po dobu 24 h. Sýry nelisujeme, potřebujeme zrno, které není uprostřed příliš –utažené.

Poté umístíme do prostoru o teplotě 6–8 °C na dobu dalších 24 h.

Poslední odpočinek na dalších 24 h je určen pro teplotu 18–24 °C, 85-90% u varianty Sladká (dolce) Gorgonzola.

Poslední odpočinek na dalších 5–7 dní je určen pro teplotu 18–24 °C, 85-90% u varianty Pikantní (piccante) Gorgonzola.

 

10. Solení

Sýry solíme zásadně nasucho množstvím soli cca 2–2,5 % z objemu mléka. Solíme v místnosti o teplotě 18–24 °C  a po nasolení umístíme ke zrání.

11. Zrání

Obecně necháváme sýry zrát při  1–7 °C a relativní vlhkosti 85–100 % min, Fundamental cheese science doporučuje po nasolení uložit sýry do teploty 10–12 °C na 14 dní a poté uložit do teploty 9–12 °C a Inka doporučuje následující:

 

Umístíme při teplotě 8 – 10 ° C, 80 % relativní vlhkost po dobu 15 – 20 dnů.
Poté použijeme jehlici k děrování sýru.
Dále ponecháme při teplotě 8 – 10 ° C, 80 % po dobu 7 dní.
Opět děrujeme sýr.
Otáčíme každých 10 dní a necháváme při 4–6 °C a 85 % po dobu 30 dní a povrch kartáčujeme solí a vodou.
Následně:
Bandážujeme dřevěnými proužky a ponecháváme při teplotě 8–10 ° C, relativní vlhkosti 90–95%, po dobu 50–90 dní
Poté odstraníme bandáž a Gorgonzolu podélně rozpůlíme. Osušíme a zabalíme do alobalu.

Celkové zrání jednotlivých druhů:
Sladká verze 50–150 dní,

Pikantní verze 80–270 dní,

Pikantní malá  60–200 dní

Inky sýr z modrou plísní z první poloviny září 2016, vyroben ve stylu Gorgonzola Dolce.
Sýr je opravdu nasládlé chuti (dolce) v kontrastu s typickou příchutí Penicillium roqueforti, může mít tedy eventuálně až lehce hořkomandlový nádech. Konzistence je krémová, snadno roztíratelná. Vzhledem k tomu, že byl sýr z důvodu snazšího krájení cca 1 den v lednici při nízké teplotě, není na fotografiích krémovitost až tak patrná, ale maže se jako taveňák.

Nakonec rozdíl mezi modrými sýry, tabulka z knihy Cheese: Chemistry, Physics and Microbiology: Major Cheese Groups

% moisture – procento vlhkosti
% fat – procento tuku
% protein – procento bílkovin

Zdroje:

  • Artisan make cheese at home
  • Home cheese making
  • Gorgonzola DOP
  • Fundamental cheese science
  • Inka – fórum

O Gorgonzole je také možné získat informace z článku Ing. Jiřího Kopáčka a také mrknout na recepturu do knihy Domácí mlékař.

Nakonec galerie sýrů podle této receptury od Romany Wolfové

 

 

 

6 comments on “Gorgonzola

  1. Výroba je vlastně podobná jako u farmáře. Většinou nepasterizuji mléko ( mám z ověřeného zdroje). Je na tento sýr pasterizace nutná?

  2. Nedopatřením se mi komentář objevil 2x. Klárko, prosím, smažte jeden. Mne to nepouští to udělat.
    Děkuju Romča

    • Romano, pasterizace ano, je uváděna jako nutná v tomto případě. Poté aktualizuji recept po noční intervenci Inky, přidávám i její fotografie výroby a přidávám tedy především recept z praxe, který se mírně liší od Gorgonzola DOP, především délkou sýření a poté zráním – mění se markantně teploty při zrání – viz článek.

  3. Jak dlouho, prosím, nechat zrát kultury?

    • Blue cheese obecně mají 6,5–6,2 pH, takže tak dlouho, aby mléko dosáhlo této kyselosti. Otázka je, jaké pH má mléko, které používáte a jaká to bude kultura. Pokud byste použila například Danicu a měla běžně ošetředné chlazené mléko, tak to při 32 °C bude trvat cca 4 hodiny.

  4. No, nestačím se divit, vy opravdu dokážete překvapit, Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *