Úvod › Fóra › Hospodářství – co se mléka týká › Stavebně – technická sekce › Pasta z včelího vosku na nábytek.
- Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Anonymní uživatel a poslední změna proběhla před 10 roky a 3 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
-
6.2.2012 v 20:35 #583MaguaČlen
Chtěl bych přispět do technického koutku tímto starým receptem na ošetření dřevěného nábytku. Doufám, že nikoho nerozčílím malým odbočením od pěstění, chování a vaření. Ale konec konců bez dřeva to nejde, že jo, takže:
… zkrátka kde se vzal, tu se vzal, starý noční sotlík se starým a oprýskaným fladrem, které ho se velmi rychle zbavím lehkým vylouhováním a následnou neutralizací louhu octovou vodou 1:1, omyju čistou odou a nechám důkladně (!) uschnout. Pozor, pastu nelze použít na již nalakovaný předmět!
Včelí vosk se obvykle prodáva v již slitých kostkách, někdo mi říkal, že se to dá udělat už z vymetené plástve, to jsem ale nikdy nezkoušel. Vezmu 0,7L zavařovačku a ostrým nožem nakrájím/nastrouhám (jde to špatně) cca 3/4 sklenice. Polovinu nastrouhaného vosku zaliji terpentýnem a vložím do rendliku s vodou. Dbám na to, aby sklenice nestála přímo na dne rendlíku, mohla by prasknout. Na velmi mírném plameni za občasného zamíchání terpentýn s voskem míchnu. Když je vosk v trpentýnu rozpuštěný, vyndám sklenku z rendlíku, zavíčkuji a nechám vychladnout. Po zatuhnutí má vosk bledě žlutou barvu a jeho konzistence by měla být asi tak jako (hnusná) Rama. Pokud se vám pasta bude zdát příliš tuhá, přidáme terpentýn a postup opakujeme.
Měkkým hadříkem vtíráme pastu do již proschlého stolíku – krásně to voní – není třeba dávat silné vrstvy, vosk by se měl (u měkkého dřeva) dokonale vpít, na tvrdé dřevo musí být konzistence řidší. Když terpentýn vytěká, měkkým kartáčem (nejlepší je ten na šaty) stolík rozleštím do hedvábného lesku. Chceme-li stolík udržovat v dobré kondici, měli bychom postup opakovat za cca 6 měsíců. Uděláme-li si pasty více, nevadí, v dobře zazvíčkované sklenici vydrží i několik let.
Tak nad toto bude někomu ku prospěchu. -
7.2.2012 v 11:55 #1522Anonymní uživatelNeaktivní
Magua díky za tento postup. to je to co nám chybělo, když jsme chtěli natírat podlahu voskem, jen jsme nikde nenašli jak na to, tak jsme koupili dost drahý tekutý vosk přímo na podlahy…. až budem dělat další část podlach, vyzkoušíme, tedy jestli se to nemusí natírat každého půl roku, předpokládám, že druhý nátěr po půl roce a pak třebo po ? 5 letech?
-
7.2.2012 v 16:19 #1525MaguaČlen
Přijde na to, z čeho podlahu máte, myslím z jak tvrdého dřeva, ale předpokládám, že smrk, či borovice, potom bych doporučil po zaschnutí a zapití první vrstvy, nanést hned druhou, ale mějte na zřeteli, že podlaha je nejnamáhanější část domu, když na to přijde, ochodí se i glazura z obkladů, takže počítejte s tím, že to po roce budete muset opakovat. Já být na Vašem místě, touto cestou bych asi nešel, ale dal bych přednost starému, dobrému lodnímu laku, asi neexistuje nic houževnatějšího na podlahu než toto.
-
10.8.2014 v 17:31 #2755Anonymní uživatelNeaktivní
včelí vosk se rozpusti v terpentýnu bezproblému i za studena a to určitě,do podlah a vubec jsem ještě přidával lněný olej,je to dobrý i na boty ,tohleto se používá od středověku nejmíň…,co se týče podlahy ,začíná se s poměrem většího oleje (napustí se)a končí se na vosku(zavře se),lak bych nedoporučil- těžko se opravuje místně…
-
-
AutorPříspěvky
- Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.